24/04/2024

Американски милиардер: Вдигнете данъците на най-богатите!

Един от най-богатите хора на планетата – милиардерът Уорън Бъфет, за пореден път призова Конгреса на САЩ да вдигне данъците на най-богатите хора в страната, което ще намали щатския бюджетен дефицит, но няма да навреди на инвестициите или увеличаването на работни места, съобщи Bloomberg. Бъфет публично е заявявал, че от такива като него държавата трябва да смъква по няколко кожи.„Моите приятели и аз достатъчно дълго бяхме разглезвани от приятелски настроения към нас Конгрес“, казва собственикът и главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway в статия, публикувана в New York Times. „Време е правителството ни да погледне по-сериозно на общите неща, които трябва да пожертва.“

Призивът на Бъфет за по-високи данъци за „мегабогатите“ може да подкрепи призива на президента Барак Обама за отмяна на данъчните облекчения, които в момента имат притежателите на корпоративни самолети. В статията си 80-годишният инвеститор казва, че данъците, платени от него за доходите му през миналата година, са били 6 938 744 долара. „Звучат като много пари, но всъщност съм платил за данъци само 17.4% от облагаемия си доход, което е по-нисък процент от този на всички останали хора в офиса ми. Техните данъчни ставки бяха средно 36%.“

Със закона от 2 август, вдигащ тавана на държавния дълг, с което беше избегнат евентуален фалит на страната, се формира и 12-членен екип, натоварен със задачата да направи бюджетни съкращения в размера на 1.5 трлн. долара, припомня dnevnik.bg.

Бъфет казва, че на домакинствата с доход над 1 млн. долара – 236 883  на брой през 2009 г., той веднага би повишил данъчните ставки върху облагаемия доход над 1 млн., включително и върху дивидентите и капиталовите печалби. За 8274-те данъкоплатци с доходи над 10 млн. долара ставките трябва да са още по-високи.

„Докато бедните и средната класа се бият за нас в Афганистан, а повечето американци се опитват да вържат двата края, ние – супербогаташите, продължаваме да получаваме извънредни данъчни облекчения“, пише Бъфет. Той цитира данни от щатската Служба за вътрешни приходи, според които данъчното тегло върху богатите американци е паднало в последните 20 години. Пред 1992 г. 400-те души с най-големи приходи са имали общ доход от 16.9 млрд. долара, върху който са платили 29.2% данъци. През 2008 г. общият доход на най-богатите 400 е станал 90.9 млрд., а процентът данъци, платени върху него, е паднал на 21.5%.

Бъфет казва още, че тезата, че високите данъци обезкуражават наемането на хора и инвестициите, е погрешна. „Работя с инвеститори от 60 години и все още не съм видял човек, дори и когато данъците върху капиталовите печалби бяха 39.9% през 1976-1977 г., който да се откаже от разумна инвестиция само защото данъците върху нея са твърде високи. Хората инвестират, за да печелят, и евентуалните данъци никога не са ги плашили. А за тези, които смятат, че по-високите данъци ще намалят създаването на работа, бих отбелязал, че между 1980 и 2000 г. са създадени около 40 млн. работни места. Знаете какво се случи оттогава: по-ниски данъци и много по-нисък темп на създаване на нови работни места.“

Средната безработица в САЩ за последните две години е 9.5%. През юли тя падна до 9.1% след 9.2% месец по-рано.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *