19/04/2024

Заблуди, които могат да ни докарат проблеми с храносмилането

Повечето от нас са пораснали и възприемат едва ли не като Десетте Божи заповеди някои постулати по отношение на храните и начина на консумирането им. А също и за причините, които могат да предизвикат проблеми с храносмилането.

Според специалистите обаче много от утвърдените още от детството ни навици и убеждения са погрешни. Ето някои от най-разпространените заблуди, публикувани от БТА.

Ако имаме болки в стомаха, за тях са виновни гъбичките

Заблуда! Гъбичките са част от бактериалната флора в червата и обикновено не предизвикват оплаквания. Ако обаче имунната система е отслабена, гъбичките могат да предизвикат болки в корема и дори разстройство.

Ако имаме лош дъх значи трябва да си лекуваме стомаха

Заблуда! В 90 на сто от случаите причината за неприятния дъх е лошата хигиена на устата или плаката по езика.

Ракията подпомага храносмилането

Заблуда! Спиртните напитки провокират стомаха да произвежда повече стомашна киселина, което наистина е добре за храносмилането. Но често алкохолът води до болки в стомаха и до киселини, тъй като прекалено  многото стомашна киселина дразни лигавицата. Освен това алкохолът пречи на разграждането на мазнините. За предпочитане е чаят преди ядене.

От вечерята се трупат най-много тлъстини и излишни килограми

Заблуда! Все едно е кога се храните. Важно за килограмите е общото количество калории, погълнати на ден. Който похапва повече, отколкото организмът му ма нужда, гарантирано надебелява. Повечето хора в средиземноморските страни вечер се хранят доста обилно и въпреки това не са дебели.

Сирената пречат на работата на стомаха

Заблуда: Мазнините в млечните продукти наистина затрудняват контракциите на стомаха. Забавеното храносмилане обаче създава по-продължително време чувство за ситост. И това съвсем не означава, че стомахът ви е „затворен“.

Не бива да се ядат плодове с костилките и да се пие вода

Заблуда! Тази комбинация не винаги предизвиква болки в корема. Зависи какво количество череши, сливи и др. изяждаш. Повече от половин килограм не бива. Защото върху обвивката на плода се намират много квасни бактерии. Погълне ли се голямо количество плодове, стомашната киселина не може да спре процеса на ферментация.

Ако пък киселината се разреди и с вода, нежеланите бактерии безпрепятствено се разпространяват в организма.

Разходката след хранене подобрява здравето

Заблуда! Храносмилателният процес започва, когато тялото се успокои, ето защо след ядене е най-добре да си починете около половин час. След това можете да се разходите, тогава разходката вече е здравословна.

Суровоядството е по-полезно

Заблуда! Ако се ядат прекалено много сурови зеленчуци, това може
да предизвика проблеми в храносмилането, газове и пр. Доматите са например по-поносими и по-здравословни за стомаха, когато са запарени.

Срещу тежкия махмурлук най-много помага бирата

Заблуда! Бирата само засилва нетърпимите симптоми на махмурлука. Защото организмът трябва да разгради допълнително количество алкохол. Най-доброто средство са водата и солените храни и напитки, препоръчват специалистите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *